..Yemek tarifleri paylaşım sitesidir. Üye ol, tariflerini paylaş..
Reklamı Kapat

Keten tohumunu günlük tüketmek için 70 neden

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
2 oy verildi.
5,00 puan
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle


kişinin defterinde

Keten tohumunu günlük tüketmek için 70 neden
6 Şubat 2019 45 defa okundu 0 yorum

Kuşkusuz, bu makalenin başlığı biraz üzerindedir. Beş iyi sebep, hatta sadece bir iyi sebep daha düzenli tüketmek için yeterli olmaz mıydı?

Ne de olsa, günde yalnızca aspirin alan milyonlarca insanı düşünün, çünkü bir koşul riskini azaltmayı vaat ediyor: yani kalp krizinin önlenmesi. Bu arada, en iyi ihtimalle şüpheli olan ve doğal ve muhtemelen çok daha güvenli ve etkili alternatiflerin mevcut olabileceği bir uygulama .

Keten tohumu önleyici değerini yalnızca tek bir ciddi durumda tespit edebilirsek, belki de tek başına bu, okuyucularımızı günlük diyet rejimine dahil etmeye başlamaya ikna etmeye yeterli olacaktır.

Bununla birlikte, ilk elden araştırmayı okumaktan hoşlanan bu beslenme meraklıları için, işte bu  keten tohumu veri tabanı sayfamız , bu tohumun toplanmasını önleme ve / veya tedavi etme konusundaki muazzam potansiyeli konusunda topladığımız tüm özetleri bulacaksınız. 70 farklı sağlık koşulu.

 

Tohumları Çekilmiş mi yoksa Bütün olarak mı yemeliyim?

İlk olarak, keten tohumu tohumlarının doğanın içindeki değerli kargoları korumak için ustaca bir tasarım olduğunu unutmayın: kırılgan çoklu doymamış yağ asitleri, amino asitler ve diğer yağda çözünen vitaminler olsa da yüksek derecede terapötik. Bu aynı zamanda, onu soğutmak için endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelir.

Tohum toplanıp havaya, ışığa, sıcaklıktaki ve zamandaki ortam dalgalanmalarına ve zamana maruz kaldıktan sonra “kötüleşmeye”, yani oksitlenmeye ve bozulmaya başlar. Bu yüzden birçok kişi, maksimum tazeliğini sağlamak için kendi tohumlarını bir kahve değirmeni içinde öğütmek için günlük pratik yapıyor.

Bunun harika bir fikir olduğunu düşünmeme rağmen, herkes bu günlük rutine uymak için zamana veya isteğe sahip olmayacak. Bu nedenle bazı öğütülmüş keten tohumu satın alıyor. Ben uygulamaya karşı değilim. Tek şartım, alıcının üreticinin kabı azotla yıkadığından ve böylece üretim sırasında oksijenin pakete girmemesini sağlamasıdır.

Aynı kural keten tohumu yağı için de geçerlidir. Yağı üreten şirket, tercihen kimyasal olmayan liç camında olacak olan kabı yıkayan nitrojen yoluyla en uygun tazeliği korumalıdır. Ayrıca, mümkünse yağın yüksek lignan formunu tercih edin, çünkü yağ konsantresi ürettiğinizde tohum materyalinin bu değerli bileşenini kaybedersiniz.

Keten tohumu, bilinen doğal olarak oluşan liganlardaki en yüksek seviyelerden birine sahiptir ve bu nedenle yağı tüketiyorsanız, bütün olarak veya öğütülmüş keten tohumu ile takviye etmek isteyebilirsiniz, böylece bu yüksek terapötik bileşiklerden faydalanabilirsiniz.

Bir bütün olarak keten tohumu alıncaya kadar, çiğneneceğinizden emin olun, eğer öncelikli hedefiniz onlardan yararlı besinleri, liganı ve lifi elde etmektir.

Ayrıca, keten tohumu, suya maruz bırakıldığında ve / veya suya batırıldığında çok rahatlatıcı bir müsilajin jel oluşturduğunu düşünün. Kabızlık için sabahları içerek çok iyi bir karışım oluşturmak için bir çorba kaşığını bir bardak suya önceden ıslatabilirsiniz .

Keten tohumu doğal olarak suya batırılacağından, çok fazla kuru olmamasını, yeterli hidrasyon olmadan bütün keten tohumu tüketmemeyi unutmayın , çünkü biraz bağlayıcı olabilir – doğru şekilde tüketildiğinde doğal olarak alacağı tam ters etki.

Hangisi daha iyi? Keten tohumu Yağı mı, Tohum mu?

Eller aşağı, bu benim en sık sorduğum soru. Gerçek şu ki, genel koruyucu sağlık amaçları için birinin diğerinden daha iyi olmadığı. En iyi koruma için ikisini de kullanmanızı öneririm.

Ancak, bu formlardan herhangi birini diyetinize dahil ederken göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli noktalar vardır:

  • Asla keten tohumu yağını ısıtmayın:Tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ asitleri bakımından zengin tüm yağlar, ısıtıldıkları zaman yükseltilmiş oksidasyona eğilimlidir. Bu, keten tohumu yağıyla yemek yapmamanız, bunun yerine hurma , hindistancevizi yağı veya ghee (arıtılmış tereyağı) gibi doğal doymuş (ve bu nedenle daha fazla ısıya dayanıklı) yağları seçmeniz anlamına gelir .
  • Keten tohumu unu ile yaratıcı olun : Keten tohumu unu, smoothies veya glisemik indeksi daha yüksek, örneğin makarna, tahıl gibi yiyeceklerin üzerine serpmek için mükemmel bir ektir. Keten tohumu unu, nişastalı karbonhidratların parçalanmasını yavaşlatır ve bu nedenle kan şekeri artışlarını ve insülinin eşlik eden yükselişlerini körleştirir. Aynı zamanda, lif, düzenliliğe katkıda bulunmak için mükemmeldir (hem fazla gitmek hem de yeteri kadar değil). Elbette ki anahtar, susuz kalmış bir bireyin önemli bir bağlanmasına neden olabileceği için keten tohumu kullanırken her zaman hidrate kalmaktır.
  • Keten tohumu iyi yağlarla doludur: 4: 1 oranında omega 3 ila omega 6 yağ asidi içeren keten tohumu tohumunun güçlü bir omega-3 yağ asidi kaynağı olduğunu unutmayın. Standart Amerikan Diyetinde, mısır, kanola, soya ve yerfıstığı yağlarında çok ağır olan ve omega 6’dan daha büyük miktarda omega 6’ya sahip olan ağır oranlarını dengelemek için harika bir yol.

Ne Kadar Almalıyım?

Genel olarak, günde bir çorba kaşığı veya iki öğün, fizyolojik olarak önemli bir miktar almanızı sağlamak için iyi bir dozdur . Aynı şey yağ için de geçerli.

Ben şahsen günde beş yemek kaşığı öğütmeden zararsız bir şekilde tükettim ve salata sosu olarak zeytinyağı yerine iyi miktarda keten tohumu yağı kullandım (keten tohumu tadına daha çok benziyorum).

Herkes farklı olacak, öyleyse sadece deney yapıyorsanız sezginize devam edin. Hastaysanız, özel öneriler almak için sağlık doktorunuza veya diyet koçunuza danışın. Ayrıca, vücudunu dinle. Keten tohumu bulamıyorsanız, sizinle aynı fikirde olursanız, sizin için işe yarayan başka bir diyet müdahalesi bulana kadar miktara geri dönün veya durdurun. Chia tohum ile aynı sağlık yararlarının çoğuna sahip olan bir başka alternatif  .

Yorumlarda bize bilgi verin:                                                                                                              İnanılmaz sağlık yararları için keten tohumu yermisiniz nasıl yersiniz?

 

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.