..Yemek tarifleri paylaşım sitesidir. Üye ol, tariflerini paylaş..
Reklamı Kapat

İnsanlar İçin En İyi Diyet Nedir?

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
3 oy verildi.
5,00 puan
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle


kişinin defterinde

İnsanlar İçin En İyi Diyet Nedir?
6 Şubat 2019 61 defa okundu 0 yorum

Dışarıdaki tüm diyet ve beslenme tavsiyelerine rağmen, belki de bunlardan dolayı, çoğu insan ne halt yemeleri gerektiği konusunda kafasını karıştırıyor. Fakat modern bilim, çoğu zaman çoğu insan için en uygun diyet konusunda oldukça açık.

Bugün, diyet ve hastalık hakkında daha önce yaşamış olan herhangi bir nüfustan daha fazla bilgiye erişimimiz var.

Hakemli dergilerde yayınlanan on binlerce araştırmanın bulgularını herhangi bir dizüstü bilgisayar veya akıllı telefondan inceleyebiliriz.

Her yıl binlerce beslenme ve diyet kitabı yayınlanırken, milyarlarca web sitesi size ne yiyeceğinizi ve neyin kaçınmanız gerektiğini söyler.

Ne yazık ki, çoğu yanlış.

Bazıları insanlara baklagillerden ve açai meyvelerinden kaçınmalarını söylerken çılgınca birbiriyle çelişen dogma veren farklı sözde uzmanlar gördüm, bazıları ise günün iki saatinde tüm kalorileri yemelerini söylerken; yemek yemeden üç saatten fazla zaman geçmemesi; karışımlı hiçbir şey yememek; veya harmanlanmış her şeyi yemek; ham gitmek; veya% 100 pişmiş gitmek için; yağları önlemek için; veya kalorilerin% 90’ının yağdan geldiğinden emin olmak için.

Bize öğleden önce çok fazla et yememizi, vegan olmamızı ya da meyvelerden başka hiçbir şey yemememizi söyleyen farklı insanlarımız var.

Tüm çelişkili bilgiyi duyduğumda, eski söyleneni hatırlatıyorum: “ Saatli bir adam saatin kaç olduğunu biliyor. İki saati olan bir adam asla emin değildir. ”

Bir karışıklık denizinde, çoğu zaman statüko hüküm sürmektedir .

İleriye yönelik açık bir yolunuz olmadığında, en az dirençli yola girmeye daha yatkınsınız. Toksik bir yemek kültüründe bunun nereye gittiğini biliyoruz.

Gerçek şu ki, çoğu ciddi gıda ve sağlık araştırmacısı, insanların temel bakımı ve beslenmesi konusunda ipucu değil.

Modern tıp bilimi, çoğu durumda, zamanımızın kronik rahatsızlıklarının çoğunun önlenmesine veya hatta geri alınmasına yardımcı olabilecek diyet düzenleri konusunda oldukça açıktır.

İnsanlar İçin En Uygun Diyet (Çoğu Zaman!)

Ulusal Coğrafya Araştırmacısı ve kaşif Dan Buettner, “ Mavi Bölgeler ” dediği şeyi araştırmasında, insanların yalnızca en uzun yaşam alanını değil aynı zamanda en fazla sağlık alanını yaşadığı beş bölgeyi de belirliyor .

Çalışmaları İtalya, Sardunya; Loma Linda, Kaliforniya; Nicoya Yarımadası, Kosta Rika; İkarya, Yunanistan; ve Japonya’nın Okinawa adaları.

Dan, 102 yaşındaki bir Okinawanlı kadına, büyük büyük büyük torununu tutmanın nasıl bir his olduğunu sorduğunu anlatıyor. Ona “cennete sıçramak gibi hissettiğini” söyledi.

Çoğumuz yaşlanmaktan korkuyor. Ancak, Mavi Bölgelerde, birçok insan bunu dört gözle bekliyor .

Belki de hepimiz, 95 yaşındayken ameliyathanede halen pratikten zevk alan Loma Linda’dan bir cerrah olan Dr. Ellsworth Wareham gibi rol modellerimiz olsa, her ay 20 hastaya açık kalp ameliyatı uygulardık. (Dr. Wareham 2009’da emekli oldu ve 104 yaşını dolduruncaya kadar mutlu bir şekilde yaşadı.)

Dikkat çekici bir şekilde, tüm dünyaya yayılmasına rağmen, tüm Mavi Bölge bölgelerinin ortak bir çok yanı vardır .

Sakinleri var:

  • Güçlü sosyal ve aile bağları;
  • Düşük sigara içme oranları;
  • Bir bitki zengini ağırlıklı ve vejetaryen diyet (değil genellikle yalnızca değil); ve
  • Tutarlı ve orta derecede fiziksel aktivitekeyfi .

Olumlu sonuçlara yol açan genel ilkeleri keşfetmeye ilham veren Yale-Griffin Önleme Araştırma Merkezi kurucu direktörü David Katz, True Health Girişimi adı verilen küresel bir uzmanlar koalisyonu oluşturdu.

Babam ve meslektaşım John Robbins ve ben bu girişimin iki üyesiyiz. Ve dünyanın önde gelen doktorlarından, bilim adamlarından, araştırmacılardan, klinisyenlerden ve sağlık görevlilerinden 450’den fazla kişiye katıldık.

Amacımız, uzun ömürlülük, canlılık ve genel sağlığı büyük ölçüde teşvik eden bir yemek yeme ve yaşam biçimi olduğu konusunda ortaya çıkan bir fikir birliğini netleştirmek ve iletmektir .

Tüm Mavi Bölgelerden elde edilen bulgulara yansıyan genel sonuç, Michael Pollan’ın ünlü yedi kelimesinde özetlenmiştir:

“Yemek yemek. Çok fazla değil. Çoğunlukla bitkiler. ”

“Yemek Yemek” Nedir?

“Yemek ye” ile, sanayileşmiş dünyadaki modern diyetteki kalorilerin çoğunu oluşturan aşırı işlenmiş , yiyecek benzeri maddeler değil, “gerçek yiyecek” anlamına gelir .

Bu noktada, küçük tartışmalar var. Dünyadaki hemen hemen her bilim insanı ve araştırma kurumu arasında geniş bir anlaşma buluyoruz ; bu şekilde, sürdürülebilir bir şekilde yetiştirilen ve üretilen ve en az miktarda işlenmiş taze (bütün olarak işlenmiş) gıdaları tüketmemizi istiyoruz.

İyi haber şu ki, gerçek yiyecekler bağımlılığı teşvik etme eğiliminde değil . Kalorilerden daha fazla besin sağlarlar. Bu, onları yerken “çok fazla değil” yerken, tam ve derinden memnun hissetmenin daha kolay olduğu anlamına gelir.

“Çoğunlukla Bitkiler” Yemek Yerken Ne Demektir?

Peki ya “çoğunlukla bitkiler” yemek?

Artık bitki besinlerinin ve özellikle taze sebze ve meyvelerin, insan vücudunun gelişmesi için ihtiyaç duyduğu birçok besin maddesinin en konsantre kaynağı olduğunu biliyoruz .

Meyve ve sebzeler antioksidanlar , fitokimyasallar, fitosteroller, lif , enzimler, prebiyotikler ve probiyotikler , esansiyel yağlar ve proteinler , vitaminler ve mineraller sağlar.

Flavonoidler, muazzam besin değerleri ile bitkilere renk veren pigmentlerdir – yaban mersininin koyu mavisi, üzümlerde mor , kabaklarda turuncu, yapraklı yeşilliklerde yeşil ve domateslerin kırmızısı gibi.

Genel olarak, daha koyu turuncu havuç veya daha koyu yeşil yaprak, daha besleyici ve lezzetli olacaktır . Sebzeler yaşlandıkça soluk olduklarını fark etmiş olabilirsiniz. Bu beslenme ve lezzet bir düşüş yansıtmaktadır.

Bitki yiyecekleri, gelişmek için insan vücudunun ihtiyaç duyduğu birçok besin maddesinin en konsantre kaynağıdır.

Araştırmacı Alec Baxt bir zamanlar büyüleyici bir deney yaptı. Besin yoğunluğu için çeşitli havuçlar test etti.

Gönüllülere temsili numuneler dağıttı ve havayı lezzet konusunda derecelendirmelerini sağladı. İnsanların en lezzetiyle patlayan en “havuç-y” tattığını söyleyenler aynı zamanda en yüksek besin değerini sunanlardır .

Taze meyve ve sebzelerle yemek yaptığınızda, lezzetler belirgin bir zarafet ve cesaretle konuşur.

Bir yaz ortası yadigarı domatesinin tadı, belki de deniz tuzu ile hafifçe baharatlandırılmış, yeşil toplanmış ve daha sonra binlerce mil taşlanan biftek domatesinden çok daha lezzetli. Aynı meyve bahçesi taze bir elma yemek için de geçerli – serinletici bir ışıltı ileten net, çıtır çıtır bir tatlılığa sahip.

İyi haber şu ki, “çoğunlukla bitkiler” yediğinizde yeryüzünde daha hafif bir ayak izi ile yürüyorsunuz; bu da ormanları, suyu, üst toprağı, hayvanları ve iklimimizi acı çekmekten ve yok etmekten kurtarmaya yardımcı oluyorsunuz . Bunların tümü, vücudunuza gelişmesi gereken tüm besin portföyünü sağlarken.

Et, Balık, Yumurta ve Süt Ürünleri Hakkında Ne?

Bilgilendirilmiş araştırmacılar arasında , insanların büyük çoğunluğunun, daha fazla bitkisel gıda yemekten ve hayvanlardan elde edilen (daha az varsa) daha az yiyecek yemekten büyük yarar sağlayacağı konusunda çok güçlü bir anlaşma var .

Bazı insanlar diyetlerine az miktarda mera yetiştirilen veya vahşi hayvan ürünleri eklerlerse daha sağlıklı olabilirler mi? Bu çok tartışılan bir konu – muhtemelen cevap herkes için aynı olmadığı için .

Fakat ortalama bir Amerikalı, kalorilerin% 34’ünü et , süt ve yumurtadan alırken, kalorilerin% 6’sından azı sebzelerden,% 3’ünden azı meyvelerden geliyor . Kuşkusuz, bu çok az sebze, neredeyse yeterince meyve ve çok fazla et, mandıra ve yumurta.

Ve endüstrileşmiş hayvan tarımının gezegen için bir kabus olduğunu ve hayvanlara olağanüstü derecede acımasız olduğunu kesinlikle biliyoruz .

Neredeyse hepimiz için ve Dünyadaki yaşamın geleceği için en uygun yön açık görünür: çoğunlukla (tamamen değilse) bitkiler.

Tavsiye Ettiğim Yeme Planı

 

Duyduğunuz birçok diyetin aksine, bu ilkeler esnektir . Bir istikamette işaret etmekten ziyade, belirli bir varış noktasında ısrar etmekten daha fazlasını gösteriyorlar.

Biyokimyasal bireysellik ve yaşam deneyimlerinin ve bağlamlarının çeşitliliğine, kimseye tam olarak ne yemesi gerektiğini veya yememesi gerektiğini söylemeye çalışmak için çok fazla saygı duyuyorum.

Ancak hemen hemen herkes için yararlı olan bazı genel ilkeler vardır.

  1. Daha az işlenmiş gıdaları yiyin. Vücudumuz şeker, beyaz un, şişelenmiş yağlar veya kimyasallar için tasarlanmamıştır.
  2. Daha az hayvansal ürün yiyin. Günümüzde et ve süt ürünleri – özellikle fabrika çiftliklerinden – edilmektedir sürücüleri lideryaygın çevre yıkımı kalp hastalığı, kanser, diyabet ve obezite gibi suçluları.
  3. Bütün bitki besinlerini daha fazla yiyin. Meyveler, sebzeler ve diğer bütün bitkisel gıdalar size bol miktarda vitamin, mineral, antioksidan, flavonoid ve beyninizin, ciğerlerinizin, kalbin, bağışıklık sisteminizin ve hücrelerin gelişmesi için gerekli olan diğer besin maddelerini verir .
  4. Kaynak bilinçli. Daha fazla organik, GDO olmayan, insancıl, yerel ve dürüst ticaret yiyecekleri satın aldığınızda, sağlığınız ve gezegeniniz için ve ayrıca doğru şeyi yapan çiftçileri desteklemeniz için bir tavır alıyorsunuz.

Gün içinde ve gün dışında yaptığınız seçimler ve yarattığınız ve sürdürdüğünüz alışkanlıklar, kaderinizin akışını gösterir.

Bir şeyi tamamen açıklığa kavuşturalım: Sizden bir saflık anlaşması imzalamanızı ya da gıda polisi tarafından düzenli denetimlere tabi tutulmanızı istemiyorum. Ara sıra pizzaya atılmak ya da şimdi dondurma için dışarı çıkmak istersen, seni hala seveceğim. (Ve umarım sen de seni hala seversin!)

En önemlisi, ara sıra yaptığın şey değil. Uzun vadede, gün içinde ve gün boyunca yaptığınız seçimler ve kaderinizin gidişatını belirleyen, oluşturduğunuz ve sürdürdüğünüz alışkanlıklardır.

Her zaman hatırla: Sen eşsizsin (sadece herkes gibi!)

Hormonlarınız, kardiyovasküler sistem, nöroloji, sindirim ve hatta psikolojik ve duygusal durumunuz, yemeklere ve karşılaştığınız her şeye nasıl yanıt verdiğiniz üzerinde etkilidir.

Anladığımız bir kimsenin (kendimiz de dahil!) Olduğu gibi yanılsamaya kapıldığımızda, insanları yemek yeme veya davranma konusunda doğru inançlarımıza uydurmaya çalıştığımızda, dikkatini kesmek için bırakma riskini alırız, ve dinlememek.

Vücudunuza ve diyet yolunuza açık fikirli bir merakla yaklaştığınızda, gerçek öğrenmenin mümkün olduğu koşulları yaratırsınız . Ve bu öğrenmeden, zamanla bir miktar bilgeliğe dönüşebilirsin.

Bir büyükanne ve büyükbaba çocukla aynı yiyeceğe mi ihtiyaç duyuyor? Bir sedanter ofis çalışanı bir sporcu ile aynı diyete ihtiyaç duyuyor mu?

Cevap kesin olarak hayır. Bir diyet doktrini veya tek bedene uyan her şey kimliğimizin bir parçası olduğunda, kişiliğimizi reddediyoruz.

İnsanlar Yiyecekleri Farklı Şekilde Nasıl Metabolize Ediyor?

2015 yılında, Cell dergisinde yayınlanan kapsamlı bir çalışma , insanların aynı yiyecekleri çok farklı şekillerde metabolize ettiğini buldu .

Yiyeceklerin nasıl sindirildiğini ölçmek için araştırmacılar 800 kişiyi işe aldı ve 46,898 öğüne verdikleri yanıtları ölçtüler. Çalışma sırasında katılımcılardan her bir ısırık, yudum, egzersiz seansı, bağırsak hareketi ve uyku seanslarını bir telefon uygulamasında kaydetmeleri istendi.

Kan şekeri düzeyleri her beş dakikada bir vücutlarına takılı bir cihazla ölçülmüş ve bağırsak bakteri analizi için dışkı numunelerine dönüşmüştür. Ayrıca kan örnekleri verdiler ve herkes kahvaltıda aynı yemekleri yedi.

Bir veri dağını analiz ettiklerinde , araştırmacıların katılımcıların ne kadar farklı yanıt verdiğini keşfetmeleri için vuruldu .

Suşi, bir erkeğin kan şekerinin dondurmadan daha yüksek seviyelere çıkmasına neden oldu. Başka bir katılımcı için, görünüşte sağlıklı bir yemek yemek – domates – kan şekerini arttırdı. Bazı glikoz seviyeleri taze meyve tükettikten sonra yükselir, ancak bir bardak bira olmaz. Diğerleri için tam tersi durum buydu.

Bazıları doyurucu, protein dolu bir kahvaltıyla büyür, bazıları ise sadece hafif meyve veya meyveli yüzlü içecekler ile daha hafif yemek yediğini hisseder. Vücudunuz için en iyisi zamanla değişebilir.

Sizin için En İyi Diyet Nedir?

Sağlıklı beslenmenin genel ilkeleri oldukça açıktır. Ancak her insan farklıdır.

Sonuçta, gerçek yaşam deneyimlerinizde dünyanın en iyi (ve sadece) otoritesi sizsiniz.

Bu tesiste yedi milyardan fazla insan var, fakat siz sadece sizsiniz.

Umarım bu, en azından biraz özel hissetmenize yardımcı olur, çünkü öyle.

Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin:

·         Aynı yiyeceklere farklı şekillerde cevap veren farklı insanlar deneyimlediniz mi?

·         Sizin için en iyi diyet hakkında ne öğrendiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.