..Yemek tarifleri paylaşım sitesidir. Üye ol, tariflerini paylaş..
Reklamı Kapat

Diyabet için ve Diyabetin Önlenmesi İçin En İyi 5 Gıda

Tarif Puanı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
2 oy verildi.
5,00 puan
Loading...
FavoriteLoadingDeftere Ekle


kişinin defterinde

Diyabet için ve Diyabetin Önlenmesi İçin En İyi 5 Gıda
3 Şubat 2019 96 defa okundu 0 yorum

Birçok geleneksel diyabet diyeti, ana kalori kaynağı olarak et veya tahıllara güvenir. Ancak, bu stratejilerin ciddi sakıncaları vardır.

Besin değeri yüksek, düşük glisemik yüklü (GL) yiyecekler şeker hastaları için en uygun yiyeceklerdir ve bu yiyecekler aynı zamanda diyabeti önlemeye yardımcı olur.

1. YEŞİL SEBZELER


Besin yoğun yeşil sebzeler – yeşil yapraklı sebzeler, meyveli sebzeler ve diğer yeşil sebzeler – diyabetin önlenmesi ve tersine çevrilmesi için odaklanılan en önemli gıdalardır .

Daha yüksek yeşil sebze tüketimi, tip 2 diyabet geliştirme riski ile ilişkilidir ve şeker hastaları arasında, yüksek yeşil sebze alımı, düşük HbA1c seviyeleri ile ilişkilidir .

Son zamanlarda yapılan bir meta-analiz, daha fazla yapraklı yeşil alımının, tip 2 diyabet riskinde% 14’lük bir azalma ile ilişkili olduğunu buldu .

Bir çalışma , yapraklı yeşilliklerin günlük olarak servis edilmesinin riskte% 9’luk bir düşüş sağladığını bildirdi .

2. NİŞASTALI OLMAYAN SEBZELER

Mantar , soğan, sarımsak, patlıcan, biber vb. Gibi yeşil olmayan, nişastalı olmayan sebzeler , diyabet önleme (veya diyabetin tersine çevrilmesi) diyetinin temel bileşenleridir .

Bu besinler kan glukozu üzerinde neredeyse hiç bulunmayan etkilere sahiptir ve lif ve fitokimyasallar ile doludur.

3. FASULYE


Fasulye, mercimek ve diğer baklagiller ideal karbonhidrat kaynağıdır .

Fasulyeler, ılımlı proteinleri ve bol miktarda lifleri ve dirençli nişastaları, ince bağırsakta parçalanmayan karbonhidratları nedeniyle glisemik yük bakımından düşüktür.

Bu, fasulyeden emilebilecek kalori miktarını azaltır; ayrıca dirençli nişasta, kolondaki bakteriler tarafından fermente edilerek kolon kanserine karşı koruyucu ürünler oluşturur .

Buna göre, baklagil ve baklagil tüketimi hem diyabet hem de kolon kanseri riskinin azalması ile ilişkilidir .

4. KURUYEMİŞ


Somun, glisemik yükü düşük teşvik kilo kaybı, ve sahip anti-enflamatuar insülin direnç gelişimini engelleyebilir etkiler.

Hemşirelerin Sağlık Çalışması , haftada beş veya daha fazla porsiyon fındık yiyen hemşirelerde diyabet riskini% 27 oranında azaltmıştır .

Zaten şeker hastası olan hemşireler arasında bu aynı miktar kalp hastalığı riskini% 47 azalttı . 

 

5. TAZE MEYVE


Meyveler lif ve antioksidanlar bakımından zengindir ve tatlı istekleri gidermek için besin açısından yoğun bir seçenektir.

Yeme her gün taze meyve üç porsiyon edilir ilişkili diyabet riskinde% 18’lik bir azalma ile. 5

Zaten şeker hastası olanlar için, glisemik etkileri en aza indirmek için meyveler, kivi, portakal ve kavun gibi düşük şekerli meyvelere yapışmayı tavsiye ederim.

Yorumlarda bize bildirin:

Diyabeti engellemek için ne yapıyorsunuz?

Diyabetle savaşan bu süper yiyecekleri yemenin en sevdiğiniz yolları nelerdir?

 

 

Önemli not: Sitemizde yayımlamış olduğumuz makaleler yalnızca genel bilgilendirme amaçlıdır; geçerliliğini zamanla yitirebilir. Söz konusu besinin faydaları, iyi geldiği hastalıklar ve kullanım önerileri hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz. Besinler her bünyede farklı etki yaratabileceğinden, uygulamaya geçmeden önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekmektedir. Bu durum göz ardı edildiğinde ortaya çıkabilecek sorunlar ve yan etkilerden sitemiz sorumlu tutulamaz.

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.